Bursa Teknik Değerlendirme Saha Çalışması

Bursa Teknik Değerlendirme Saha Çalışması

KMKD ve Anadolu Kültür’ün yürütmekte olduğu «Anadolu’da Müslüman Olmayan Toplumların Mimari Mirasını Koruma Projesi» kapsamında altıncı saha çalışmamızı 28 Eylül - 2 Ekim 2016 tarihleri arasında Bursa'da gerçekleştirdik.

KMKD ve Anadolu Kültür’ün yürütmekte olduğu «Anadolu’da Müslüman Olmayan Toplumların Mimari Mirasını Koruma Projesi» kapsamında altıncı saha çalışmamızı 28 Eylül ve 2 Ekim 2016 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirdik.

Yrd. Doç. Dr. İnci Türkoğlu (Sanat Tarihçisi, Pamukkale Üniversitesi - KMKD), Dr. Banu Pekol (Mimari Koruma Uzmanı,  KMKD) , Dr. Sebla Arın (Mimar)  Alin Pontioğlu (Restoratör Mimar,  KMKD) , Ayşegül Özer (Restoratör Mimar, Selanik Aristotales Üniversitesi) ve Osman Köker’in (KMKD - Birzamanlar Yayıncılık) katılımı ile Rum, Ermeni ve Yahudi toplumunun inşa etmiş oldukları 25 kamu yapısı yerinde tespit edildi. Günümüzde kullanılmayan 20 yapının risk değerlendirmeleri yapıldı.

Farklı parametreler etrafında yapılan risk analizi değerlendirmeleri sonucunda Bursa’da en kısa zamanda acil koruma önlem alınması gereken ilk 3 yapı Dere Köyü Rum Kilisesi, Trilye Panagia Pantobasilissa Kilisesi ve Akçapınar Aya Pareskevi Kilisesi olarak belirlendi.