Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu

 

Prof.Dr. Evangelia Şarlak (Başkan)

Prof. Dr. Eva A. Şarlak 1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. Özel Kendrikon Rum Kız Lisesinde İlkokulu bitirdikten sonra Ortaokul ve Lise eğitimine Özel Saint Pulcherie Kız Ortaokulu ve Saint Benoit Kız Lisesinde devam etmiştir. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalında gerçekleştirmiştir. 1984 yılında Turizm Bakanlığının açtığı programa katılarak ülkesel profesyonel turizm rehberi olmaya hak kazanmıştır.

Lisansüstü eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Programında tamamlamış ve 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde ‘Post-Bizans Dönemi İstanbul Kiliselerinde Duvardan Bağımsız İkonalar’ adlı çalışmayla Doktor derecesi almıştır. 2006 yılında Batı ve Çağdaş Sanat alanında Doçentlik ünvanını kazanmış, 2012 yılında Profesörlüğe atanmıştır. Işık Üniversitesinde dinsel ve düşünceler tarihi, mitoloji, mimarlık-sanat tarihi, tasarım tarihi, uygarlık tarihi alanında, İstanbul Teknik Üniversitesi yüksek lisans ve doktora programında Bizans ve Avrupa ikonografisi konusunda dersler vermektedir. Avrupa Birliği tarafından Fransa’da gerçekleştirilen ‘Kökler ve Miras’ adlı programı dışında, 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Tarafından International Visitor programına seçilmiş ve Bizans konusunda Türkiye’yi temsil etmiştir. AAH (Art Historian Association) , Athens Research Institute (ATINER) adlı kuruluşlara üyeliği bulunmaktadır. Yunanca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

 

Silvyo Ovadya (Başkan Yardımcısı)

 

İsmail Yavuz Özkaya (Genel Sekreter)

 

Laki Vingas (Sayman)

Zografyon Rum Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olan Vingas, 1983 yılından beri ticaret hayatında yer almaktadır. 1986 yılından bu yana birçok dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlenmiştir. Yeniköy Rum Cemaati Vakfı başkanlığını yapmaktadır. 2010 yılında Rum Vakıflarını bir çatı altında toplamak amaçlı kurulan RUMVADER’in kurucularından ve eski dönem başkanıdır. 2008 yılında Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğünde 166 azınlık cemaat vakıfları temsilciliğine seçilmiştir. Bu süreçte, uzun zamandır devam eden azınlık toplumlarının sorunlarını devlet kurumlarıyla görüşmekte ve cemaatler arası iletişimi sağlamıştır. 2011 yılında aynı göreve 2. kez seçilmiştir. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok toplantıya konuşmacı olarak katılan Vingas; Türkçe, Yunanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Dr. Elmon Hançer (Üye)

Elmon Hançer 1989-1993 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi - Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi Bilim Dalı’nda Lisans eğitimini gerçekleştirmiştir. 1996’da Lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü-Sanat Tarihi Bilim Dalı’nda tamamlamasının ardından, 2000 yılında aynı Enstitü’de  “Ermeni Minyatür Sanatında İstanbul Okulu” adlı tezi ile doktora derecesi aldı. Hançer, çeşitli projelerde kültür ve sanat danışmanlığı ve sanat tarihi danışmanlığı görevlerini üstlenmiştir. Halen İstanbul’daki Ermeni Mimarlar ve Mühendisler Derneği (HAYCAR) üyesi, Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD) ve Sivaslı Ermeniler ve Dostları Derneği kurucu üyesidir.

 

Osman Kavala (Üye)

 

Nazaret Binatlı (Üye)